
Всичко за Гергьовден
Гергьовден – не е просто празник, а истински символ на българщината. Ще говорим за неговия произход, християнско и народно значение, ще ви споделя как се празнува, какво се готви, какво се вярва и дори защо този ден е толкова обичан и чакан в селото и в града. Слушайте внимателно – това е един от онези празници, в които се преплитат вяра, фолклор и национален дух.
Кога е Гергьовден?
Гергьовден се празнува винаги на 6 май. Това е денят на Свети Георги Победоносец, който според църковната традиция е един от най-смелите и почитани християнски светци. И не само това – 6 май е и Официалният празник на Българската армия, което допълнително подчертава героичното и мъжественото в този ден.
Кой е Свети Георги?
Да започнем оттук – Свети Георги Победоносец е християнски светец и мъченик, живял през III век. Бил е римски воин, изключително смел и предан на вярата си. Отказал да се отрече от християнството въпреки заповедта на император Диоклетиан, и заради това е бил жестоко измъчван и убит. Но с времето вярата му, чудесата, които се приписват на него, и образът му като воин, който побеждава злото (в народната иконична представа – убива змей), го превръщат в закрилник на народа, на войската, на животните и на земята.
Гергьовден – християнски празник, но и нещо много по-дълбоко
Църквата на 6 май почита светостта и мъченичеството на Георги, но в народната култура той се превръща в нещо още по-мащабно – Гергьовден е празник на живота, на пролетта, на новото начало и на плодородието. Неслучайно казваме: „От Гергьовден до Димитровден е времето за работа, а от Димитровден до Гергьовден – за почивка.“
Защо Гергьовден е толкова важен за българите?
Този празник е изключително дълбоко вкоренен в бита на българина. В миналото почти всяко село, всяко семейство е отбелязвало Гергьовден като личен или общоселски празник. Това е бил денят на овчаря, защото на този ден се е бележало началото на активния пастирски сезон – стадата се извеждат за първи път на паша, агнетата порасват, а пролетта вече е „узряла“.
Свети Георги е покровител не само на войската, а и на животните, стопаните, овчарите, пастирите. Затова неслучайно в народната традиция казваме, че Гергьовден е мъжки празник, свързан с труда, силата и плодородието.
Обичаи и вярвания
Сега ще ви разкажа за най-важните обичаи и ритуали, които се правят за Гергьовден:
🌿 Къпане в росата
Момичетата и жените се къпят в утринна роса, защото се вярва, че тя е лековита и дава красота и здраве. В някои региони дори се търкалят по зелената трева.
🌿 Венци от здравец и коприва
Още от предната вечер се берат цветя и зеленина – най-често здравец, коприва, глог, от които се сплитат венци. Тези венци украсяват портите, агнето, къщата, кошарата, дори хората. Това символизира живота, плодородието и новото начало.
🌼 Мълчана вода и наричане
Някои традиции включват носене на мълчана вода (вода, донесена без дума да се обели) и извършване на наричания за здраве и щастие.
Какво се готви на Гергьовден?

Хайде да си поговорим за яденето – защото без вкусна трапеза няма празник!
- Печено агне – централното ястие. В някои региони се пече в пещ, пълнено с ориз, дреболии, подправки и зелении.
- Агнешка дроб сърма
- Зелена салата с репички и яйца – всичко е свежо и пролетно.
- Пита или обреден хляб, често с украса (кръст, слънце, цветя).
- Вино и ракия, разбира се – защото Гергьовден се празнува с настроение и наздравици.
Гергьовден като семеен празник
Много хора в България носят името Георги, Гергана, Гинка, Галя, Ганчо, Гено, и още много други производни. Така че Гергьовден е и имен ден – един от най-празнуваните в страната. Събират се семейства, правят се големи трапези, подаряват се цветя, пият се наздравици.
Гергьовден и Българската армия
Нека не забравим и държавната страна на празника – 6 май е Официален празник на Българската армия. В София се провежда тържествен военен парад, на който се представят различните родове войски. Това е символ на мъжество, защита и национална гордост.
Какво символизира Гергьовден?
Ако трябва да обобщим – Гергьовден е празник на пролетта, живота, силата и новото начало. Той съчетава:
- Християнската вяра в Свети Георги
- Народното почитание към природата и животните
- Семейната сплотеност и гостоприемство
- Българския дух и военната доблест
Финални думи
Гергьовден е нещо повече от празник – това е душата на българската традиция. Това е денят, в който цялата природа празнува с нас, в който зеленото побеждава сивото, в който животът се възражда. От блясъка в очите на децата, до уханието на печеното агне – всичко на Гергьовден е живот, сила и надежда.
Ако имате близък с имен ден – не забравяйте да го поздравите! И нека на всеки Гергьовден в дома ви има здраве, любов и пълна трапеза.