
От началото на 2023 г. до септември 2024 г. жертвите на телефонни измами в България са изгубили над 3,5 милиона лева. Само през 2023 г. 65 български фирми са станали жертва на онлайн измами с подменен IBAN, като щетите надхвърлят 11 милиона евро.
Към края на 2024 г. Европейската прокуратура отчита 97 активни разследвания у нас, свързани с финансови измами, при които общите щети надхвърлят 1 милиард евро.
За най-новите тактики на измамниците говориха Богомил Николов от „Активни потребители“ и Радомир Дуков от Асоциацията за предотвратяване на финансови измами в ефира на Нова ТВ.
От Пурко до виртуалните престъпници
„Технологиите предоставиха на измамниците огромни възможности“, коментира Николов, припомняйки култовия български филм „Господин за един ден“, в който измамник подвежда селския човек Пурко.
„Навремето измамникът трябваше да дойде лично в селото. Днес може да е на друг континент, да говори перфектен български и да ви заблуди, без да се усетите. А с помощта на изкуствения интелект вече се копира и гласът с образ“, обясни Николов.
Копия на сайтове и изчезнали почивки
Дуков допълни, че една от популярните схеми е чрез огледални сайтове – пълни копия на легитимни платформи. Според Николов измамниците често предлагат изгодни оферти за стоки или услуги, които реално не съществуват.
„Продават ви нещо – например резервация за лятна почивка на много атрактивна цена. Сайтът изглежда перфектно, със снимки и информация като от истински курорт. Плащате през януари няколко хиляди евро и чакате ваканцията си през юли. А когато дойде моментът – на посочения адрес няма нито хотел, нито каквато и да е сграда“, разказа той.
Как да се предпазим?
Експертите препоръчват няколко задължителни стъпки преди онлайн плащания:
- Проучете сайта – потърсете отзиви, друга информация и проверете дали съществува наистина.
- Сравнете офертата с подобни предложения на други сайтове.
- Проверете контактите – имейл, телефонен номер, физически адрес.
- Не превеждайте пари на физически лица – това е основен предупредителен знак.
- Проверете къде отиват парите – в коя държава и с кого комуникирате.
„Ако ви искат превод към физическо лице – това трябва моментално да ви светне червената лампичка“, предупреди Дуков.
Нужда от повече информираност
Николов и Дуков подчертаха необходимостта от информационни кампании, насочени към потребителите, за да се увеличи обществената осведоменост и да се намали броят на измамените.